Zgornje Gorje 6b
4247 Zgornje Gorje
KAJ SPLOH JE DOLGOTRAJNA OSKRBA?
Dolgotrajna oskrba združuje sistem ukrepov, storitev in aktivnosti, namenjenih osebam, ki so zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti ali pomanjkanja oziroma izgube intelektualnih sposobnosti, odvisne od pomoči drugih oseb. To zdravstveno stanje mora trajati dlje od treh mesecev ali biti trajno.
Zakon o dolgotrajni oskrbi (Ur. l. RS 84/2023, v nadaljevanju: ZDOsk-1) predvideva postopno uveljavljanje pravic, ki se med seboj izključujejo:
- oskrbovalec družinskega člana,
- dolgotrajna oskrba na domu,
- dolgotrajna oskrba v instituciji in
- denarni prejemek.
Dodatni storitvi, ki se lahko uveljavljata skupaj z vsemi osnovnimi storitvami, razen v primeru koriščenja celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji, sta:
- e-oskrba in
- storitve za ohranjanje in krepitev samostojnosti.
ČASOVNICA UVAJANJA PRAVIC
POSTOPEK ZA UVELJAVLJANJE PRAVIC DO DOLGOTRAJNE OSKRBE
Postopek za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe se začne na podlagi vloge, ki jo na vstopno točko vloži zavarovanec, njegov pooblaščenec ali skrbnik. Vstopna točka za dolgotrajno oskrbo za občino Gorje je Center za socialno delo Gorenjska, Koroška cesta 21, 4000 Kranj (1. nadstropje). Vse informacije in vloge (za dolgotrajno oskrbo, e-oskrbo, oskrbovalca družinskega člana) dobite na njihovi spletni strani: https://www.csd-slovenije.si/csd-gorenjska/dolgotrajna-oskrba/ in tel. št.: 04 620 48 01.
Izpolnjene vloge se nato oddajo osebno na vseh enotah Centra za socialno delo Gorenjska (enota Škofja Loka, enota Kranj, enota Tržič, enota Radovljica, enota Jesenice) ali pošljejo po pošti na Center za socialno delo Gorenjska, Šuceva ulica 23, 4000 Kranj. Vloge se lahko oddajo tudi po elektronski pošti: dolgotrajna.csdgoren@gov.si.
Po obravnavani vlogi se svetovalec za dolgotrajno oskrbo - zaposlen na vstopni točki, dogovori za obisk na domu, kjer pridobi potrebne informacije za pripravo ocene upravičenosti do dolgotrajne oskrbe. Sledi izdaja odločbe, iz katere je razvidna kategorija dolgotrajne oskrbe (od 1 do 5), v katero se je zavarovanec uvrstil. Na podlagi kategorije upravičenosti se upravičenec sam odloči, katero obliko izvajanja oskrbe želi koristiti. Za konkretne storitve se dogovori s koordinatorjem za dolgotrajno oskrbo (zaposlen pri izvajalcu dolgotrajne oskrbe), s katerim pripravi osebni načrt.
POMEMBNI POUDARKI
To pomeni, da občine še naprej zagotavljajo pomoč na domu v skladu z Zakonom o socialnem varstvu. Gre za storitve, kot so gospodinjska pomoč, osnovna higiena ter socialna oskrba na domu. Te storitve ostajajo dostopne tudi v prihodnje.
Novi sistem dolgotrajne oskrbe ne ukinja obstoječih storitev, temveč jih dopolnjuje in nadgrajuje. Cilj je zagotoviti bolj enoten dostop, pravičnejše financiranje ter vključiti dodatne pravice, kot so oskrbovalni dopust, denarni prejemki za oskrbovalce in celostno ocenjevanje potreb.
Občina Gorje se dogovarja, da bo izvajalec dolgotrajne oskrbe Dom dr. Janka Benedika Radovljica, ki že izvaja pomoč na domu.